Neplodnosť je definovaná ako neschopnosť páru dosiahnúť počatie behom jedného roka nechráneného pohlavného styku či neschopnosť udržat tehotenstvo až do termínu pôrodu.
Neschopnosťou počať dieťa je na celom svete postihnuté minimálne 10 % párov, pričom dalších 10–25 % je postnutých sekundárnou neplodnosťou, tj. Neschopnosťou počať druhé a dalšie dieťa.
Neplodnosť môže býť zpôsobená :
- poškodením alebo uzavretím vaječníkovodov
- hormonálnými poruchami
- problémami s uhnízdením vajíčka
- poklesem kvality spermatu
- blokácia spermovodu či chromozomálnou poruchou spermií
V našej ambulanci sa chceme sa venovať vášmu celkovému zdravotnému stavu, a preto okrem vyšetrenia hormonálneho profilu či priechodnosti vaječníkov nás zaujíma aj to, či prežívate stres a aký je váš životný štýl.
Rizikové faktory neplodnosti mužov:
- Vyšší vek
- Poškozenie spermií chemickými látkami zo životného prostredia
- Zápalové ochorenia , prípadne s uzáverom spermovodu
- Výrazné zhrubnutie prostaty s nutnosťou operačného riešenia stavu
- Stres
- Príliž hektický životný štýl
Rizikové faktory neplodnosti žien:
- Závažné gynekologické zápaly v anamnéze /môžu často viesť k postihnutiu vnútorných pohlavných orgánov, najmä vajíčkovodov s ich následným uzáverom, čo pri obojstranom výskyte môže viesť k neplodnosti
- Operácie na maternici
- Endokrinopatia /ochorenie a poruchy žľiaz s vnútornou sekréciou vrátane štítnej žľazy-tzv. tyreopatia
- Faktor veku /znižovanie plodnosti vo vyšších vekových kategoriach
- Komorbidita/ iné závažné pridružené ochorenia ,napr. autoimunitné a podobne
Hormonálny Profil
Je dôležitým ukazateľom reprodukčného zdravia ženy. Ak si želáte otehotnieť a nejakú dobu sa to nedarí, alebo naopak tehotenstvo odkladáte na neskoršiu dobu, je na mieste zhodnotiť vašu hormonálnu rovnováhu a odhaliť prípadné odchýlky, které majú negativní dopad na plodnosť.
V našej ambulanci majú naše pacientky možnosť požiadať o diagnostiku hormonálného stavu.
Vyšetrenie hormónov z krvi v období 3. – 5. dňa menštruácie, v strede cyklu príp. v ovulačnej fáze nám dáva informáciu o stavu vaječníkov, ich schopnosti tvoriť dostatočný počet kvalitných vajíčok a možné odpovede na stimulačnú liečbu.
Pre ovuláciu, oplodnenie a tehotenstvo je nevyhnutá vyvážená rovnováha ženských pohlavných hormónov .
V prvnom rade se jedná o hormóny, na ktorých závisí menstruačný cyklus.
Jedná sa o pät základných hormónov :
ο Folikulostimulační hormón
ο Luteinizační hormón
ο Estrogén
ο Progesterón
Každý z týchchto hormónov má behom menstruačného cyklu svoju presnú funkciu a ich porucha môže spôbovať neplodnosť.
Nepraíznivým faktorom je pre ženskú plodnosť nadbytok mužských hormónov v organizme. Najznámejším zástupcom je testosterón, ktorého hladina u žien musí byť nízká, inak sa u ich môžu rozvinoúť niektoré mužské znaky a zníží sa ich plodnosť.
Vysoká hladina testosterónu se mimoiného prejavuje s tendenciou k mastení pokožky a k výskytu akné.
Nadbytek horóonu prolaktínu, môže mať u nekojiacich žien negativny vlyv na plodnosť, protože spôsobuje poruchy ovulácie.
Vysoká hladina estrogénu vedie ku strate libidla a priberaniu na hmotnosti. Nízká hladina estrogénu sa projevuje pocitem suchosti v pošve.
Zistením hladiny Anti-Mülliánského hormónu hormónu (AMH) je vhodným krokem pre ženy, ktoré odkladajú rodičovstvo na neskoršiu dobu. Každá žena sa rodí s určitým množstvom vajíčok, ktorých množstvo v prebehu života postupne klesá. AMH je hormón produkovaný folikulmi vo vaječníkoch, ktorého hladina priamo súvisí s počtem týchto folikulov a v ich dozrievajú vajíčka. K nárastu koncentrácie AMH docháza v puberte a vo veku 30 let začíná koncentrácie AMH klesať a s menopauzou sa ustáli úplne. Na základě koncentrace AMH v krvi je možné odhadnúť individuálnu rezervu vajíčok pacientky. Hodnota AMH je dobrým ukazateľom, či je počet vajíčok dostatečný a plodnosť ženy optimálny, ale či jej schopnosť otehotnieť už klesá.
Význam vyšetrenia:
Identifikácia patogénov, ktoré sú príčinou neplodnosti,výtoku alebo zápalu pošvy u ženy.
Folikulometria
je ultrazvukové vyšetrenie určené ženám, ktoré sa snažia otehotnieť. Používame ho k zhodnoteniu stavu folikulov vo vaječníkoch a predvídanie priebehu ovulácie. Ovulácia je zásadnou podmienkou počatia prirodzenou cestou. U žien, ktoré majú problém s otehotnením, patrí folikulometria medzi prvou jednoduchá vyšetrenie plodnosti.
Normálny priebeh ovulácie
Ženy sa rodia so zásobou cca 1,5 milióna folikulov vo vaječníkoch. Každý folikul obsahuje ženskú pohlavnú bunku oocyt čiže vajíčko, ktoré je obalené niekoľkými vrstvami buniek. Aby bolo vajíčko pripravené k oplodneniu, musí najprv dozrieť, čo v praxi znamená, že primárne folikul veľký pár stotín milimetra vyrastie do zrelého folikulu o priemere cca 20 milimetrov. Za celý plodný život ženy, teda od prvej menštruácie do menopauzy, sa táto cesta podarí len asi 400 folikulov. Ostatné zostanú nevyužité alebo odumrú pred dozretím
Zhruba 40 až 90 dní pred každým menštruačným cyklom sa vo vaječníkoch vyčlení skupina 10 až 20 folikulov, ktoré začnú rásť a dozrievať. Iba jeden folikul z tejto skupiny sa stane dominantným a asi 1,5 dňa pred ovuláciou je plne zrelý. Pri ovulácii potom folikul pukne, vajíčko sa vyplaví do vajcovodu a môže dôjsť k oplodneniu.
Ako prebieha vyšetrenie
Folikulometria je ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva tenkú sondou zavedenou do pošvy. Vyšetrenie vykonávame opakovane po niekoľkých dňoch, aby sme mohli sledovať rast folikulu. Vďaka tomu dokážeme s veľkou presnosťou určiť, kedy dôjde k ovulácii a či k nej dochádza spôsobom kompatibilným s prirodzeným počatím bábätka
Vajíčkovody sú úzke trubicové orgány, ktoré spájajú vaječníky s maternicou.
U zdravých žien v plodnom veku nimi každý mesiac putuje vajíčko, ktoré môže byť oplodnené. Zdravo fungujúce vajíčkovod zabezpečí, že oplodnené vajíčko v poriadku doputuje do maternice, kde sa usadí a môže začať ďalej rásť. Priechodnosť vajíčkovodov je teda zásadnou podmienkou otehotnenia.
Pri nepriechodnosti a poruche funkcie vajíčkovodov môže dôjsť k usídleniu embrya na nesprávnom mieste, tzv. Mimomaternicové tehotenstvo. Nepriechodné vajcovody sú potom príčinou neplodnosti.
HYCOSY